Det går snabbt på morgonen. Det är lite lean machine över familjen Hellströms morgonritualer. Alla sover så länge som bara möjligt, vilket innebär att min tid att försöka göra mig själv presentabel i mer eller mindre vaporiseras, för barn får inte stressas på morgonen, jag är stenhård där. När det gäller mammor och pappor däremot, tja, då är mina regler mer grumliga. Så barnen landar på förskola eller skola i någorlunda tid utan att vara sönderstressade, men det sker på bekostad av normala vuxna morgongöromål som tidningsläsning, sängbäddning, avtorkade fina diskbänkar och påklädning i ljusa rum, obviously.
Idag avslöjade mitt kontors obarmhjärtiga lysrörsarmatur att jag kommit till jobbet i svarta stövlar med vita målarfärgsfläckar (hur fan har de hamnat där? nån som vet?), stumpbyxor med hål på låret, grå kjol som jag trodde var svart (lite för kort, lite för dålig passform) med en bonus i form av två snorfläckar på i treåringsnäsas höjd, marinblårandig tröja som var lite för kort (what can I say, i garderoben såg ränderna svarta ut, jag lovar), svart kofta (eftersom tröjan skulle ha SVARTA ränder) och, ta daa, en leopardmönstrad scarf, lite som en lökbit på en jäkla lax. Allt var dessutom täckt med ett glest, men inte desto mindre väl synligt, lager av ljusa katthår.
Heja mig.
Så, här är jag, i dagens oavsiktliga bag lady outfit, en tisdagskväll efter ett par nätter utan ordentlig sömn, med påsar och mascara under ögonen och hårfärg på utväxt. Jag försökte stå så där kissnödigt med korsade ben, för så har jag för mig att man ska göra på dylika kort. Först skulle jag plåtat mig själv, för det brukar man visst göra, men då fick jag inte med hela mig, och vid spegeln var det för dåligt ljus, så jag fick kalla in Krille och stå på vår fläckiga trasmatta istället. Lyckligtvis, ser jag nu, döljer min kroppshydda lådan med vidbrända rester av Stinas kyckling som skulle komma att bli någon stackares framtida matlåda och fortfarande stod kvar på spisen. Alltid nåt.
Ja, ungdomar. Tre barn på raken och så här blev resultatet, ståendes på ett köksgolv i ett förorts-parhus. Snorfläckarna och katthåren syns inte i här, men du får ta mig på mitt ord. Det var inte vackert.
Om RFSU skulle höra av sig för att köpa loss bilderna så skulle jag inte förvånas. De torde fungera alldeles utmärkt som preventivmedel.
skriven 23 oktober 2012 av kaosyoga i Ögonblicksbilder |